Navigation

Dear David Dinsmore,

We write to lend our support to the No More Page 3 Campaign. As MPs our role is to serve the people, and we cannot remain silent in the presence of a page that limits and misrepresents over half the population.

The largest female image in our most widely-read newspaper is of a semi-naked young woman. She is there purely for the sexual gratification of men. This is unacceptable.

We want to live in a society where the most widely-read newspaper is one that respects women. Instead, The Sun publishes Page 3, which reduces women to objects. It reduces men to objectifiers. And it reduces this country to one that upholds 1970s sexist values. We’re better than this.

Please remove these damaging pictures from your newspaper.

Yours sincerely,

Alliance Party MP

Naomi Long, Alliance Party MP for Belfast East

Conservative Party MPs

Amber Rudd, Conservative MP for Hastings and Rye

Andrea Leadsom, Conservative MP for South Northamptonshire

Caroline Nokes, Conservative MP for Romsey and Southampton North

Claire Perry, Conservative MP for Devizes

Fiona Bruce, Conservative MP for Congleton

Gary Streeter, Conservative MP for South West Devon

Jane Ellison, Conservative MP for Battersea

Julian Brazier, Conservative MP for Canterbury and Whitstable

Margot James, Conservative MP for Stourbridge

Mark Prisk, Conservative MP for Hertford and Stortford

Mike Freer, Conservative MP for Finchley and Golders Green

Nadine Dorries, Conservative MP for Mid Bedfordshire

Nicola Blackwood, Conservative MP for Oxford West and Abingdon

Richard Harrington, Conservative MP for Watford

Sarah Wollaston, Conservative MP for Totnes

Green Party MP

Caroline Lucas, Green MP for Brighton Pavilion

Independent MPs

Lady Sylvia Hermon, Independent MP for North Down

Labour Party MPs

Alan Campbell, Labour MP for Tynemouth

Alan Whitehead, Labour MP for Southampton Test

Alison McGovern, Labour MP for Wirral South

Anas Sarwar, Labour MP for Glasgow Central and Deputy Leader of Scottish Labour Party

Andrew Gwynne,  Labour MP for Denton and Reddish

Andrew Smith, Labour MP for Oxford East

Andy Burnham, Labour MP for Leigh and Shadow Secretary of State for Health

Andy McDonald, Labour MP for Middlesbrough

Andy Sawford, Labour and Co-operative MP for Corby

Andy Slaughter, Labour MP for Hammersmith

Angela Eagle, Labour MP for Wallasey and Shadow Leader of The House of Commons

Dame Anne Begg, Labour MP for Aberdeen South

Barbera Keeley, Labour MP for  Worseley and Eccles South

Barry Sheerman, Labour and Co-Operative MP for Huddersfield

Bridget Phillipson, Labour MP for Houghton & Sunderland South

Caroline Flint, Labour MP for Don Valley

Catherine McKinnell, Labour MP for Newcastle North

Cathy Jamieson, Labour and Co-operative MP for Kilmarnock and Loudoun

Chi Onwurah, Labour MP for Newcastle Upon Tyne Central

Chris Williamson Labour MP for Derby North

Dave Anderson, Labour MP for Blaydon

Dave Watts, Labour MP for St Helens North

David Hamilton, Labour MP for Midlothian

Dawn Primarolo, Labour MP for Bristol South

Debbie Abrahams, Labour MP for Oldham East and Saddleworth

Diane Abbott, Labour MP for Hackney North and Stoke Newington

Diana Johnson, Labour MP for Hull North

Emma Lewell-Buck, Labour MP for South Shields

Emily Thornberry, Labour MP for Islington South and Finsbury

Fabian Hamilton, Labour MP for Leeds North East

Fiona Mactaggart, Labour MP for Slough

Fiona O’Donnell, Labour MP for East Lothian

Gavin Shuker, Labour MP for Luton South, Shadow Environment Secretary

Gemma Doyle, Labour and Co-operative MP for West Dunbartonshire

Geraint Davies, Labour and Co-operative MP for Swansea West

Gloria Del Piero, Labour MP for Ashfield

Graeme Morrice, Labour MP for Livingston

Graham Allen, Labour MP for Nottingham North

Graham Jones, Labour MP for Haslingden and Hyndburn

Harriet Harman, Labour Deputy Leader, MP for Camberwell and Peckham, Shadow Culture Secretary

Hazel Blears, Labour MP for Salford and Eccles

Helen Goodman, Labour MP for Bishop Auckland in County Durham. Shadow Media Minister

Heidi Alexander, Labour MP for Lewisham East

Hugh Bayley, Labour MP for York Central

Dr Hywel Francis, Labour MP for Aberavon

Iain Wright, Labour MP for Hartlepool

Ian Davidson, Labour and Co-operative MP for Glasgow South West

Ian Lavery, Labour MP for Wansbeck

Ian Murray, Labour MP for Edinburgh South

Jeremy Corbyn, Labour MP for Islington North

Jessica Morden, Labour MP for Newport East

Jim Cunningham, Labour MP for Coventry South

Jim Hood, Labour MP for Lanark and Hamilton East

Joan Ruddock, Labour MP for Lewisham Deptford

John McDonnell, Labour MP for Hayes and Harlington

John Robertson, Labour MP for Glasgow North West

John Woodcock, Labour and Co-operative MP for Barrow-in-Furness

Jonathan Ashworth, Labour and Co-operative MP for Leicester South

Jonathon Reynolds, Labour and Co-operative MP for Stalybridge and Hyde

Karl Turner, Labour MP for Hull East

Kate Green, Labour MP for Stretford and Urmston

Katy Clark, Labour MP for North Ayrshire and Arran

Kelvin Hopkins, Labour MP for Luton North

Kerry McCarthy, Labour MP for Bristol East

Lilian Greenwood, Labour MP for Nottingham South

Lindsay Roy, Labour MP for Glenrothes

Lisa Nandy, Labour MP for Wigan

Luciana Berger, Labour MP for Liverpool Wavertree

Lucy Powell, Labour and Co-operative MP for Manchester Central

Madeleine Moon, Labour MP for Bridgend

Margaret Curran, Labour MP for Glasgow East

Margaret Hodge, Labour MP for Barking and Chair of the Public Accounts Committee

Mark Lazarowicz, Labour and Co-operative MP for Edinburgh North and Leith

Martin Caton, Labour MP for the Gower

Mary Glindon, Labour MP for North Tyneside

Meg Hillier, Labour and Co-operative MP for Hackney South and Shoreditch. Shadow Energy & Climate Change Secretary

Meg Munn, Labour and Co-operativc MP for Sheffield Heeley

Michael Dugher, Labour MP for Barnsley East

Michael McCann, Labour MP for East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow

Michael Meacher, Labour MP for Oldham West and Royton

Nick Raynsford, Labour MP for Greenwich and Woolwich

Owen Smith, Labour MP for Pontypridd, Shadow Secretary of State for Wales

Pat Glass, Labour MP for North West Durham

Paul Blomfield, Labour MP for Sheffield Central

Paul Farelly, Labour MP for Newcastle-Under-Lyme

Peter Hain, Labour MP for  Neath

Rachel Reeves, Labour MP for Leeds West

Richard Burden, Labour MP for Birmingham Northfield

Roberta Blackman-Woods, Labour MP for City of Durham

Robert Flello, Labour MP for Stoke-on-Trent South

Roger Godsiff, Labour MP for Hall Green, Birmingham

Ronnie Campbell, Labour MP for Blythe Valley

Rosie Cooper, Labour MP for West Lancashire

Rosie Winterton, Labour Chief Whip and MP for Doncaster Central

Rushanara Ali, Labour MP for Bethnal Green and Bow

Sadiq Khan, Labour MP for Tooting

Sandra Osborne, Labour MP for Ayr, Carrick and Cumnock

Sarah Champion, Labour MP for Rotherham

Seema Malhotra, Labour and Co-operative MP for Feltham and Heston

Shabana Mahmood, Labour MP for Birmingham Ladywood. Shadow Minister for Universities & Science

Sharon Hodgson, Labour MP for Washington and Sunderland West, Shadow Minister for Children and Families

Sheila Gilmore, Labour MP for Edinburgh East

Stella Creasy, Labour and Co-operative MP for Walthamstow

Stephen Timms, Labour MP for East Ham, Shadow Employment Minister

Steve Reed, Labour and Co-operative MP for Croydon North

Teresa Pearce, Labour MP for Erith and Thamesmead

Tessa Jowell, Labour MP for Dulwich and West Norwood

Toby Perkins, Labour MP for Chesterfield and Shadow Minister for Small Business

Tom Blenkinsop, Labour MP for Middlesbrough South and East Cleveland

Tom Watson, Labour MP for West Bromwich East

Valerie Vaz, Labour MP for Walsall South

Virendra Sharma, Labour MP for Ealing Southall

Wayne David, Labour MP for Caerphilly

Yasmin Qureshi, Labour MP for Bolton South East

Yvette Cooper, Labour MP for Normanton and Shadow Minister for Women and Equalities

Yvonne Fovargue, Labour MP for Makerfield

Liberal Democratic Party MPs

Adrian Sanders, Liberal Democrat MP for Torbay

Andrew George, Liberal Democrat MP for St Ives

Annette Brooke, Liberal Democrat MP for Mid Dorset and North Poole

Bob Russell, Liberal Democrat MP for Colchester

David Ward, Liberal Democrat MP for Bradford East

Greg Mulholland, Liberal Democrat MP for Leeds North West

Jenny Willott, Liberal Democrat MP for Cardiff Central

John Leech, Liberal Democrat MP for Manchester Withington

John Thurso, Liberal Democratic MP for Caithness, Sutherland and Easter Ross

Julian Huppert, Liberal Democrat MP for Cambridge

Lorely Burt, Liberal Democrat MP for Solihull

Lynne Featherstone, Liberal Democrat MP for Hornsey and Wood Green

Mark Williams, Liberal Democrat MP for Ceredigion

Mike Crockart, Liberal Democrat MP for Edinburgh West

Paul Burstow, Liberal Democrat MP for Sutton and Cheam

Stephen Lloyd, Liberal Democrat MP for Eastbourne & Willingdon

Stephen Williams, Liberal Democrat MP for Bristol West

Tim Farron, Liberal Democrat MP for Westmorland and Lonsdale

Tom Brake, Liberal Democrat MP for Carshalton and Wallington. Deputy Leader of the House of Commons

Plaid Cymru MPs

Jonathon Edwards, Plaid Cymru MP for Carmarthen East and Dinefwr

Elfyn Llwyd, Plaid Cymru MP for Dwyfor Meirionnydd

Hywel Williams, Plaid Cymru MP for Arfon

Respect Party MP

George Galloway, Respect Party MP for Bradford West

Sinn Fein MPs

Michelle Gildernew, Sinn Fein MP for Fermanagh and South Tyrone

Social Democratic and Labour Party MPs

Margaret Ritchie, Social Democratic and Labour MP for South Down

Total MPs = 159 /  53.1% of all female MPs / 16.1% of all male MPs /  24.5% of total MPs

********************************************************************

Members of The House of Lords

Baroness Lister of Burtersett, Labour member of the House of Lords

Baroness Hayter of Kentish Town, Labour member of the House of Lords

Baroness Lane Fox of Soho, Cross Bench member of the House of Lords

Baroness King of Bow, Labour member of the House of Lords

Baroness Thornton, Labour and Co-operative member and Shadow Equalities Minister of the House of Lords

Baroness Berridge of the Vale of Catmose, Conservative member of the House of Lords

Baroness Royall of Blaisdon, Labour member of the House of Lords

Baroness Hussein-Ece of Highbury, Liberal Democrat member of the House of Lords

Baroness Anita Gale of Blaenrhondda, Labour member and Whip of the House of Lords

Baroness Northover, Liberal Democrat member of the House of Lords

Lord Toby Harris of Haringey, Labour member of the House of Lords

Baroness Liz Barker, Liberal Democrat member of the House of Lords

Baroness Tanni Grey-Thompson, Independent member of the House of Lords

Lord Jack McConnell of Glenscorrodale, Labour member of the House of Lords and former First Minister of Scotland

Baroness Glenys Kinnock of Holyhead,

********************************************************************

Members of The European Parliament

Sarah Ludford, Liberal Democrat MEP, for London

Catherine Stihler, Labour MEP for Scotland

Keith Taylor, Green Party MEP for South East England

Catherine Bearder, Liberal Democrat MEP for South East England

Rebecca Taylor, Liberal Democrat MEP for Yorkshire & the Humber

Ian Hudghton, SNP MEP for Scotland

Alyn Smith, SNP MEP for Scotland

Jill Evans, Plaid Cymru MEP for Wales

Richard Howitt, Labour MEP for Essex, Herts, Beds, Cambs, Norfolk and Suffolk

Glenis Willmott, Labour MEP for the East Midlands

Mary Honeyball, Labour MEP for London

George Lyon, Liberal Democrat MEP for Scotland

Ian Duncan, Conservative MEP for Scotland

Jude Kirton-Darling, Labour MEP for the North East

Anneliese Dodds, Labour MEP for South East England

********************************************************************

Members of The Scottish Parliament

A letter of support for the No More Page 3 campaign from the Scottish Parliament (23/03/14)

Aileen McLeod, Scottish National Party MSP for South Scotland

Alison Johnstone, Green MSP for Lothian

Alison McInnes, Liberal Democrat MSP for North East Scotland

Angela Constance, SNP MSP for Almond Valley

Annabelle Ewing, SNP MSP for Mid Scotland and Fife

Anne McTaggart, Labour MSP for Glasgow

Bill Kidd, SNP MSP for Glasgow, Anniesland

Christian Allard, SNP MSP for North Scotland

Christina McKelvie, SNP MSP for Hamilton, Larkhall and Stonehouse

Claudia Beamish, Labour MSP for South Scotland

Colin Beattie, SNP MSP for Midlothian North and Musselburgh

David Stewart, Labour MSP for Highlands and Islands

Drew Smith, Labour MSP for Glasgow Region. Shadow Minister for Social Justice

Elaine Murray, Labour MSP for Dumfriesshire

Jackie Baillie MSP Scottish Labour Shadow Cabinet Secretary for Social Justice, Equalities and Welfare.

James Dornan, SNP MSP for Glasgow Cathcart

Jayne Baxter, Labour MSP for Mid Scotland and Fife

Jean Urquhart, Independent MSP for Highlands and Islands

Jim Eadie, Scottish National Party MSP for Edinburgh Southern

John Finnie, Independent MSP for Highlands and Islands

Ken Macintosh, Labour MSP for Eastwood

Kenny MacAskill, SNP MSP for Edinburgh Eastern

Kevin Stewart, SNP MSP for Aberdeen Central

Kezia Dugdale, Labour & Co-operative MSP for Edinburgh & Lothians

Liam McArthur, Liberal Democrat MSP for Orkney

Linda Fabiani, SNP MSP fpr East Kilbride

Liz Smith, Conservative and Unionist Party MSP for Mid Scotland and Fife

Malcolm Chisholm, Labour MSP for Edinburgh Northern and Leith

Marco Biagi, SNP MSP for Lothian

Margaret McDougall, Labour MSP for West Scotland

Dr Nanette Milne OBE, Conservative and Unionist MSP for North East Scotland

Patrick Harvie, Green MSP for Glasgow

Paul Wheelhouse Scottish National Party MSP for South Scotland

Rhoda Grant, Labour MSP for Highlands and Islands

Richard Simpson Labour MSP for Mid Scotland and Fife

Roderick Campbell, SNP MSP for North East Fife

Sarah Boyack, Labour MSP for Lothian

Willie Rennie, Liberal Democrat MSP for Mid Scotland and Fife and Leader of the Scottish Liberal Democrats

UPDATE: NO MORE PAGE 3 WAS DEBATED IN THE SCOTTISH PARLIAMENT 6/11/13

********************************************************************

Members of The National Assembly For Wales

Leanne Wood, Plaid Cymru Welsh Assembly Member for South Wales Central and Leader of Plaid Cymru

Lindsay Whittle, Plaid Cymru Welsh Assembly Member for South Wales East

Jocelyn Davies, Plaid Cymru Welsh Assembly Member for South Wales East

Rebecca Evans, Labour Welsh Assembly Member for Mid and West Wales

Carwyn Jones, Labour Welsh Assembly Member for Bridgend, Leader of Welsh Labour and First Minister

William Graham, Conservative Welsh Assembly Member for Cardiff Bay and Chief Whip

Bethan Jenkins, Plaid Cymru Welsh Assembly Member for South Wales West

Julie James, Labour Welsh Assembly Member for Swansea West

Aled Roberts, Liberal Democrat Welsh Assembly Member for North Wales

Suzy Davies, Conservative Welsh Assembly Member for South West Wales

Ann Jones, Labour Welsh Assembly Member for Vale of Clwyd

Leighton Andrews, Labour Welsh Assembly Member for The Rhondda

UPDATE: The National Assembly for Wales supports No More Page 3

********************************************************************

Members of The Northern Ireland Assembly

Stewart Dickson, Alliance Party Northern Ireland Assembly Member for East Antrim

Steven Agnew, Leader of the Green Party, Northern Ireland Assembly Member for North Down

********************************************************************

Members of The States of Guernsey

Scott Ogier, Deputy, Minister for the Public Services Department

Sandra James MBE, Deputy for the Castel. Minister Social Security & Public Accounts Committee

Gavin St Pier, Deputy for St. Sampson’s. Minister for Treasury & Resources

Chris Green, Deputy for the Castel

Heidi Soulsby, Deputy, Chair of Public Accounts Committee

Yvonne Burford, Deputy, Member of Environment and Public Services

********************************************************************

Councillors Who Would Also Like To Express Their Support

Altany Craik, Labour Councillor for Glenrothes West and Kinglassie (Fife Council)

Alison Moore, Labour Councillor for East Finchley and Labour Group Leader London Borough of Barnet

Alex Ross-Shaw, Labour Councillor in Windhill & Wrose ward, Bradford

Amy O’Callaghan, Labour Councillor for Luton

Andrew Burns, Labour Group Leader of The City of Edinburgh Council

Andrew Wilson, Ulster Unionist Councillor, Knockagh Monument ward of Carrickfergus Borough Council

Anita Gerard, Lib Dem Councillor in Bedford

Arjun Mittra, Labour Councillor for East Finchley, London Borough of Barnet

Bill Randall, Green Party Councillor and Mayor of Brighton and Hove

Chaun Wilson, Labour and Co-operative Councillor in East Brighton

David Sawyer, Lib Dem Councillor in Bedford

Douglas Reid, Leader of East Ayrshire Council

Ealing Labour Party Councillors (40 Councillors)

Eddie Devine, Labour Councillor for Paisley South, Renfrewshire

Henry Vann, Lib Dem Councillor in Bedford

Geraldine Davies Labour Councillor in Delapre & Briar Hill, Northampton

Gus Hoyt, Green Councillor in Ashley ward, Bristol

Ian Sloan, Labour, Glenrothes Central & Thornton, Fife Council

Ian Crichton, Labour Councillor for Fife

Jean Morrison MBE, Labour Councillor for Aberdeen City Council

John Cotton, Labour Councillor for Shard End in Birmingham

John O’Shea, Labour Councillor for Acocks Green in Birmingham

Jonathan Wynne Evans, Welsh Labour and Co-operative Party County Councillor for Whitchurch & Tongwynlais (Cardiff)

John Douglas Wright, Conservative Councillor for Stepping Hill in Stockport

June Gale, Labour Councillor in Caerphilly

Julie Marson, Conservative Councillor for Thanet District Council

Laura Pitcock, Labour Councillor for Cramlington Eastfield

Liz Green, Liberal Democrat Councillor for Kingston Borough

Max Schmid, Labour Councillor for Wormholt and White City

Nikki Bond, Labour Councillor for Nether Edge ward in Sheffield.

Ray Davies, Labour Councillor for Caerphilly

Rob Telford, Green Councillor in Ashley ward, Bristol

Ruth Dombey, Liberal Democrat Leader of London Borough of Sutton Council

Roderick Bluh, Conservative Leader of Swindon Borough Council

Sandy Lay, Liberal Democrat Councillor in Otley and Yeadon

Sue Woodward, Labour/Coop Councillor, Burntwood on Staffs County & Lichfield District Councils

Sylvia Tempest, Labour Councillor in Hartlepool

Austin Sheridan, SNP Councillor for Glasgow Baillieston

Georgina Laming, Labour Councillor for Millbrook, Southampton

Tracy Harvey, Labour Councillor for Gresham Ward & Middlesbrough

Thomas O’Hanlon, SDLP Councillor for Armagh City and District

Siobhan Corria, Labour Councillor for Llandaff North

********************************************************************

Elected Mayors

George Ferguson, Mayor of Bristol

 

*********************************************************************

Members of The London Assembly Who Would Like To Express Support

Jennette Arnold OBE, Labour London Assembly Member

John Biggs, Labour London Assembly Member for City & East London

Darren Johnson, Green Party London Assembly Member

Jenny Jones, Green Party London Assembly Member and Leader of the Green Group